Plenkami pro zdraví

Důvodů, proč používat látkové plenky je celá řada. Kromě důvodů finančních, ekologických a estetických jsou zde bezesporu také důvody zdravotní. Látkové plenky totiž přinášejí celou řadu zdravotních benefitů pro vaše miminko!

Pokožka miminka je velice citlivá a ne vždy dobře snáší látky, které jsou obsaženy v jednorázových plenách. Mnoho rodičů i odborníků je přesvědčeno, že dětem bývá v látkových plenách lépe, než v těch jednorázových. Ty totiž rozhodně nejsou jen z papíru, jak by se mohlo zdát podle často užívaného názvu, ale asi z poloviny (zejména absorpční gel a nepropustné vrstvy) jsou vyrobeny
z chemických látek, které se získávají z ropy (jedná se o látky s krásně přírodními názvy jako polypropylenová folie, polyetylenová folie či polyakryláty). Navíc jsou jednorázové plenky různě parfémované, což kůži miminka může dráždit. Dalším diskutovaným problémem je přehřívání pohlavních orgánů, a to zejména u chlapečků, u holčiček se zase díky zapaření zvyšuje riziko kvasinkových infekcí. Látkové pleny naproti tomu vůbec neobsahují chemikálie, které by přicházely do styku s pokožkou, dítě se v nich nepřehřívá, čelí nižšímu riziku opruzenin a infekcí močových cest. Obrovskou výhodou látkových plen tedy je minimalizace zdravotních rizik.

Nejčastěji se v souvislosti s plenkami obecně mluví o těchto problémech:

Plenková dermatitida neboli opruzeniny

Plenková dermatitida je jedním z nejčastějších kožních onemocnění kojenců a batolat.  Vyvolávajícím faktorem je zvýšená teplota, zapocení a zvýšená hydratace močí pod málo prodyšnými plenami. Vlhká a zapařená pokožka je pak náchylnější k poškození. V takovém prostředí je pak podpořen i růst některých mikroorganismů.

Látkové plenky se vyrábí převážně z přírodních materiálů, jako je bambus či bavlna. Bambusová viskóza, ze které jsou vyráběny Bamboolikovy plenky, je materiálem na pleny takřka ideálním – kromě výborné savosti je totiž bambus přirozeně antibakteriální a termoregulační.

Látkové plenky jsou proto velmi oblíbené u rodičů dětí s citlivou pokožkou, atopickým ekzémem či alergiemi. Svrchní kalhotky či nepromokavá vrstva All In One plenek jsou vyráběny z prodyšných materiálů, v případě Bambooliku jde o polyester laminovaný polyuretanem (PUL). Funguje to podobně jako moderní membránové funkční bundy – materiál nepropustí vodu, ale zůstává prodyšný, nezapaříte se v něm.

Používání látkových plen tedy výrazně přispívá k omezení plenkové dermatitidy.

Přehřívání pohlavních orgánů

Některé studie dokazují, že teplota uvnitř jednorázových plen je vyšší, než u plen látkových, což neprospívá jejich správnému vývoji zejména u chlapců.

Vysoká prodyšnost moderních látkových plen umožňuje kůži miminka dýchat a teplota uvnitř plenky je tak přirozená.

Vývoj kyčlí

V dnešní době je dítě hned od narození několikrát zkontrolováno ortopedem, který posuzuje postavení stehenní kosti v kyčelním kloubu a utváření jamky kyčelního kloubu. Pokud má podezření na vadu, doporučí matce tzv. „široké balení“, které spočívá obvykle v tom, že se na jednorázovou plenu složí dvě čtvercové látkové pleny a ty se upevní ortopedickými kalhotkami.

Používání látkových plen podporuje správné postavení kyčlí. V případě, že je lékařem doporučeno široké balení, stačí vybrat objemnější látkovou plenku, které jsou k dostání i pro mini miminka.

 

Zdroj:

www.bamboolik.cz